Satelitní internetový systém Starlink, vyvinutý společností SpaceX Elona Muska, hraje klíčovou roli v ukrajinském konfliktu. Díky tisícům satelitů na nízké oběžné dráze umožňuje ukrajinské armádě udržovat komunikaci, koordinovat operace a ovládat drony. Kromě vojenského využití pomáhá také civilním institucím, jako jsou nemocnice a školy, a podporuje poškozenou telekomunikační infrastrukturu.
Elon Musk již jednou Starlink zablokoval
Od začátku ruské invaze v roce 2022 poskytlo Polsko Ukrajině 20 000 Starlink terminálů pro vojenské i civilní účely, přičemž hradí roční provozní náklady ve výši 50 milionů dolarů. Elon Musk na žádost ukrajinských úřadů zpřístupnil Starlink ihned po vypuknutí války, ale postupem času začal omezovat jeho využití, aby zabránil ofenzivním operacím. SpaceX například zablokovalo využití Starlinku během ukrajinských útoků drony na ruské cíle na Krymu a v Černém moři. Musk také vyjádřil obavy ohledně finančních nákladů na provoz systému, což vedlo k tomu, že Polsko převzalo většinu nákladů.
Nedávno vypukl spor mezi Muskem a polským ministrem zahraničí Radoslawem Sikorskim, když Musk prohlásil, že Starlink je „páteří ukrajinské armády“ a bez něj by „se celá frontová linie zhroutila“. Sikorski zdůraznil, že Polsko má předplatné, a pokud SpaceX nedokáže zajistit službu, bude třeba hledat alternativy. Přesto zatím žádný jiný systém, jako britský OneWeb nebo evropský SES O3b, neposkytuje srovnatelnou kvalitu služeb. Kuiper od Amazonu bude dostupný nejdříve v roce 2026. Starlink tak zůstává klíčovým prvkem ukrajinské konektivity, a i přes politické napětí mezi Muskem a světovými lídry není v současnosti nahraditelný.
To znamená, že Ukrajina je na tomto systému nadále závislá jak v oblasti vojenské komunikace, tak i pro civilní účely.
Zcela chybí funkční substitut
Debata o financování a podmínkách využití Starlinku pravděpodobně potrvá i nadále, protože žádná alternativa zatím nenabízí srovnatelnou kvalitu pokrytí a rychlost, jak už bylo řečeno. Veřejné slovní přestřelky mezi politiky a Muskem však k řešení situace nepřispívají a spíše odhalují diplomatické napětí mezi zainteresovanými stranami.
Evropa chce konkurovat Starlinku díky možnému společnému podniku společností Airbus, Thales Alenia Space a Leonardo, který se nazývá Projekt Bromo. Tito velcí hráči se inspirovali úspěchem nadnárodního konsorcia MBDA, tedy alianci firem Airbus, Leonardo a BAE Systems na výrobu raket.
Stejně jako Starlink má Projekt Bromo za cíl dostat satelity na nízkou oběžnou dráhu země. Situaci ale může zkomplikovat fakt, že Airbus plánuje masivní propouštění asi 2 500 zaměstnanců, což činí 7% divize obrany a vesmíru. Thales je na tom podobně a v divizi zaměřené na vesmír propustí 1 300 zaměstnanců. Přesto Projekt Bromo znamená záblesk naděje v rámci evropského vesmírného sektoru.
Zdroj: Poland Globally, The Future Media
Autor/licence fotografie: Free for use under the Pixabay Content License